Zorunlu Trafik Sigortası nedir?

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Türkiye sınırları içinde geçerli olan, araç sahiplerinin yapması kanun emriyle mecburi kılınan, her mali yılın başında Hazine Müsteşarlığınca prim ve teminat miktarları belirlenen, araç sahibinin olabilecek kazalar karşısında karşı tarafa ödemekle yükümlü olduğu teminatlarla ilgili korunmasını sağlayan trafik sigortasıdır.

web sitemiz online teklif formları, Zorunlu trafik sigortanızı yaptırmak için işinizden izin almanıza ya da ek mesai harcamanıza gerek kalmadan online olarak güvenli ve hızlı bir biçimde sizin için poliçe hazırlayan ve poliçe alma sürecinizi hızlandıran hizmettir. Sistem, çok basit, çok güvenilir olmasının yanı sıra hızlı sigortalama yaparak size zaman kazandırır.

Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırmak Şart mı?

Türkiye Cumhuriyeti Karayolları Trafik Kanuna göre her araç sahibi adı üzerinde “Zorunlu Trafik Sigortası” yaptırmak zorundadır. İnternetten araç Sigortası yaptırma süreci Acenteliğimizin sunduğu online hizmetle dakikalar içinde tamamlanabilir.

Zorunlu Trafik Sigortasını Neden Yaptırmalıyım?

Öncelikle söz konusu sigortayı yaptırmak zorunludur. Eğer yaptırmazsanız ve bu durum tespit edilirse aracınız bağlanır. Aracın bağlanma sürecinde yerine getirmeniz gereken kanuni ve maddi yükümlülükler size, sigorta priminden çok daha pahalıya mal olacaktır. Bunlara ek olarak trafikte yaşayacağınız her hangi bir kaza sonucu vereceğiniz zarara karşılık karşı taraf sizden sigortanız sayesinde kanunun öngördüğünden ötesini talep edemeyecektir.  Böylece haklarınız sigortanızla korunacaktır. Ayrıca maddi kayıp, sağlık kaybı ve ölüm gibi hasarlar sonucu ödemeniz gereken maddi hasarları sigortanız poliçe kapsamında ödeyerek sizi maddi açıdan da koruyacaktır.

Zorunlu Trafik Sigortası Neleri Kapsar?

Zorunlu trafik sigortasının kapsamı, poliçenizin neyi ne kadar kapsadığıyla ilgilidir. Ancak temelde kullandığınız aracın oluşabilecek bir kaza halinde üçüncü şahıslara ait araçları uğratabileceği maddi hasar, yaya, diğer araç içindeki sürücü, yolcuların uğrayacağı zararın poliçe kapsamı kadarının karşılanmasını hedefler. Zorunlu tarik sigortasının kapsamı sigortayı yaptırandan Karayoları Trafik Kanunu dâhilinde karşı tarafın talep edebileceği tazminatla sınırlıdır.

Zorunlu Trafik Sigortası Poliçe Teminatları

Poliçenizi yaptırdığınızda oluşabilecek kazalar sonucu ortaya çıkması muhtemel olan maddi hasarlar teminatı, sağlık giderleri teminatı, sürekli sakatlık teminatı ve ölüm teminatı sigorta kapsamında değerlendirilir.

Zorunlu Trafik Sigortası Ne Sıklıkla Yenilir?

Bazı özel kısa süreli sigorta şartları hali dışında her araç için Zorunlu Trafik Sigortası yıllık olarak düzenlenir.

Zorunlu Trafik Sigortasında Hasarsızlık İndirimi Nasıl Çalışır?

Hasarsızlık indirimi sigorta yaptırdıktan sonraki geçen her yılda sigorta poliçenizden limit kullanmamanız halinde artarak sizi maddi açıdan rahatlatan bir indirimdir. Eğer daha önce aracınız yoksa ve ilk kez bir araç aldıysanız hasarsızlık indirimi o yıl sizin için geçerli değildir. Ancak bir sonraki yıl geçerli olabilir. Aracınızı satıp 730 gün içinde yeni bir araç satın almadıysanız 730. Günden sonra alacağınız araç için yine hasarsızlık indirimi söz konusu olmaz ve ilk kez araç almış gibi karşılanırsınız.

Teminattan Yararlanabilmek İçin Kaza Ananında Ne Yapmam Gerekir?

Eğer sadece maddi hasarlı bir kaza söz konusu ise diğer araç sürücüleriyle anlaşarak Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı doldurmanız gerekir. Bu tutanakları aracınızda bulundurmanız önerilir. Eğer diğer sürücü ve sürücülerle anlaşamadıysanız yapmanız gereken şey, 155 numaralı telefon hattını, mahalli jandarma yönetimindeki yerlerde ise 156 numaralı telefonu arayarak yetkililerin gelmesini beklemektir.

Trafik Kaza Tespit Tutanağı Hangi Durumlarda Geçersizdir?

Sürücü belgesi olmayan bir sürücü kazaya karışmışsa, alkollü veya akıl sağlığı şüphesi uyandıran sürücü kazaya karışmışsa, kazaya karışan araçlar arasında kamu aracı varsa, kazaya karışan araçlardan birinde trafik sigortası yoksa kesinlikle Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı geçersizdir. Ayrıca yaralanma ve ölüm söz konusu olan kazalarda da Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı geçersiz olur. 

Güvenle tercih edebileceğiniz Acenteliğimizden kredi kartı ile dilerseniz, kredi kartına taksitle Zorunlu Trafik Sigortanızı yaptırabilirsiniz.

Sigorta Poliçemi Kaybettim!

Sigorta poliçenizi kaybetme ihtimaline karşı ilgili poliçe ve teklifleri güvenli bir platformda online olarak saklamanız dilediğinizde telefonunuzdan ya da bilgisayarınızdan ulaşarak sorunlarınızı tıkanmadan çözmenize yardımcı olacak bir ip ucudur. Online trafik sigortası yaptırabileceğiniz acenteliğimiz, size poliçenizi saklama hizmeti sunar.

380.CADDE NO:33/2 Yenimahalle | ANKARA

( 0312 ) 332 55 21

hakansigorta@gmail.com

HAKAN ÇAKIR SİGORTA ARA.HİZM.LTD.ŞTİ

WEB Sitemiz, Yetkilisi olduğumuz Sigorta Şirketlerinden, En Uygun Sigorta teklifini, Siz değerli müşterilerimize sunmak amacıyla oluşturulmuş, birden fazla sigorta şirketine ait size özel teklif alabilmenizi sağlayan bir sigortacılık platformudur.

HAKAN ÇAKIR SİGORTA ARA.HİZM.LTD.ŞTİ - Tüm Hakları Saklıdır