Zorunlu Deprem Sigortası Nasıl Yapılır?

Zorunlu Deprem Sigortası Nasıl Yapılır?

Halk arasında DASK adıyla bilinen Zorunlu Deprem Sigortası ülkemizde büyük kayıplara neden olan 1999 depreminden sonra devletin aldığı bir önlem olarak görülebilir. Deprem Sigortası, bir vergi türü ya da isteğe bağlı sigorta çeşidi değildir. Devlet eliyle yapılması zorunlu kılınmış olan ve vatandaşların olası deprem afeti sonucunda evsiz kalmaması için geliştirilmiş bir sigortadır. Ülkemiz önemli bir deprem kuşağı üzerinde yer aldığı için aslında yer sarsıntısı ile yapıların zarar görmesi olasılığını düşünmek, he ne kadar çok sevimsiz olsa da hayatın içinden oldukça yakın bir ihtimaldir. Deprem yönetmeliğine uygun inşa edilen yapılarla can kaybını ve DASK gibi ortak havuzda biriken primlerin sağlayacağı teminatlarla da deprem sonrası mal kaybını azaltmak mümkün.Yaşadığınız konutun deprem, yangın benzeri doğal afetler sonucu hasar görmesi ve söz konusu hasarın tamiri için bir teminatınızın olması amacıyla mutlaka Zorunlu Deprem Sigortası yaptırmanız gerekir. Deprem Sigortası yaptırma süreci son derece kolaydır. Konuta ve konutu sigortalatana ait bazı bilgilerle Tam Yetkili Sigorta Acenteliğimizden, hızlı bir şekilde DASK sigortanızı yaptırmanız mümkün.

Zorunlu Deprem Sigortası Yaptırmak İçin Neler Gerekir?

Deprem Sigortası yaptırmak için ihtiyacınız olan tek şey ilgili ve yetkili kuruma yüz yüze ya da online olarak başvurarak aşağıdaki bilgileri sunmaktır.

  • Sigortalatmak istediğiniz konutun bürüt metrekaresi
  • Konutun bulunduğu açık adres
  • Söz konusu meskenin yapı tarzı. (daire, villa, yazlık vs.)
  • Sigortayı yaptıran kişinin vatandaşlık numarası (yoksa vergi numarası o da yoksa pasaport veya yabancı kimlik numarası)

Deprem Sigortasını Nereden Yaptırabilirim?

Ülkemizde DASK konusunda hem Sigorta Şirketleri hem de bu sigorta şirketlerinin Tam Yetkili Sigorta Acentelikleri yetkilendirilmiştir. Dilerseniz bir Yetkili acenteye gidip yada sigorta şirketinin ofisine gidip Deprem Sigortası yaptırabilirsiniz. Ancak bu işler için vaktiniz yoksa, DASK konusunu pratik bir biçimde çözmek istiyorsanız online Deprem Sigortası yaptırabileceğiniz Acenteliğimizi tercih edebilirsiniz.

Deprem Sigortası Nereden Alınır?

Türkiye gibi birinci derecede deprem kuşağında yer alan coğrafyalarda yaşayan insanlar için deprem günlük yaşamın bir parçasıdır. Anlık ve minik sarsıntılarla varlığını sürekli hissettiren deprem, bazen yıkıcı hasarlara da neden olabilir. İnsanların yaşadığı evlerin yıkılması, hastane, okul, karakol gibi kamu binalarının kullanılamaz hale gelmesi, iş yerlerinin kapanması toplumda çok büyük bir karmaşaya yol açarken yaşanan can kayıpları da yıllarca onarılmaz acıların nedenidir. Oysa depreme dayanıklı özellikte inşa edilen yapılaşma ile depremin vereceği can ve mal kaybını azaltmak mümkündür. Bu halde dahi oluşabilecek hasarları da kolayca onarmak için zor günlerde teminat sunacak sigorta kavramına önem vermek gerekir. Deprem Sigortası, yer sarsıntısının neden olacağı ev yıkımı, duvar ya da çatı yıkılmaları, taşıyıcı kolonlarda çatlaklar, kırılan camlar gibi bir yaşam alanını yaşanmaz hale getirecek hasarları onarma konusunda vatandaşa destek sağlamayı hedefler. Bu amaçla, tüm mesken sahiplerinin (DASK prosedüründe belirtilen kriterlere uyan yapılar için) Deprem Sigortası yaptırmaları zorunlu kılınmıştır. Deprem Sigortası yaptırmak için Sigorta şirketlerine ve online Deprem Sigortası olanağı sunan Yetkili Acenteliğimize başvurabilirsiniz.

DASK Yapan Kurumlar

1999 depreminden sonra alınan önlemlerden biri olarak tanınan DASK yaptırmak için banka şubelerine gidebilirsiniz. Ülkemizde pek çok Yetkili sigorta acenteleri DASK yaptırma konusunda yetkilidir. Ayrıca Başbakanlık Hazine Müsteşarlığından Zorunlu Deprem Sigortası yaptırma yetkisine sahip olan sigorta şirketleri de size bu konuda destek olacaktır. Ancak tüm bunlar için mesainizin bir kısmını harcamanız gerekir. Çünkü banka şubesine ya da sigorta şirketine gidip, ilgili evrakları tamamlayıp sunmanız, süreci sonlandırana kadar beklemeniz gerekebilir. Bunlar için vaktiniz yoksa, yaptığınız işlemleri sözde değil yazılı olarak görmek ve takip etmek istiyorsanız, dakikalar içinde Zorunlu Deprem Sigortanızı yapmış olmak kulağınıza güzel geliyorsa bize ulaşarak Deprem Sigortası yaptırabilirsiniz.

380.CADDE NO:33/2 Yenimahalle | ANKARA

( 0312 ) 332 55 21

hakansigorta@gmail.com

HAKAN ÇAKIR SİGORTA ARA.HİZM.LTD.ŞTİ

WEB Sitemiz, Yetkilisi olduğumuz Sigorta Şirketlerinden, En Uygun Sigorta teklifini, Siz değerli müşterilerimize sunmak amacıyla oluşturulmuş, birden fazla sigorta şirketine ait size özel teklif alabilmenizi sağlayan bir sigortacılık platformudur.

HAKAN ÇAKIR SİGORTA ARA.HİZM.LTD.ŞTİ - Tüm Hakları Saklıdır