Zorunlu Deprem Sigortaları

Zorunlu Deprem Sigortaları

Deprem ve deprem sonucu oluşan hasarlar, özellikle geniş bölgelerde etkili olduğunda çok fazla insanın evsiz kalmasına enden olabilir. Evsiz kalmak, çocukların eğitimlerini, ailelerin bütünlüğünü, bireylerin sağlığını olumsuz etkiler. Tüm bu süreç de hem bireysel boyutta, hem milli, boyutta, hem de toplumsal boyutta önemli sorunlara yol açar. Bu nedenle 2000 yılından beri, devlet her mesken sahibinin (köy ve mezralar ile kamuya ait arazi üzerindekiler dışında) Deprem Sigortası yaptırmasını zorunlu kılmıştır.

Deprem Sigortası Yapmak Zorunlu mu?

Yasa gereği konut olarak inşa edilmiş her mesken için DASK yaptırmak zorunludur. 

DASK Yaptırmayana Ceza Var mı?

Devlet, henüz Zorunlu Deprem Sigortası yaptırmayanlara parasal ya da farklı hukuki bir ceza uygulamamaktadır. Ancak konut sahibi DASK yaptırmamışsa tapuda, alım satımda, kiraya vermede, kiracı ile ilgili haklarını aramada, kentsel dönüşüm sürecinde ve diğer tüm resmi işlemlerde sorunla karşılaşır. Konutu ile ilgili hiç bir resmi işlem yapamaz. DASK ile ilgili durumunuzu kontrol etmek için Zorunlu Deprem Sigortası Sorgulama işlemlerini de kullanabilirsiniz.

DASK’tan Paramı Nasıl Alırım?

DASK yani Doğal Afet Sigortalar Kurumundan paranızı başka bir deyişle ödediğiniz DASK primine denk gelen teminatı almanız için aşağıdaki adımlar izlenir.

  • Pirim ödediğiniz yani Zorunlu Deprem Sigortası yaptırdığınız konut deprem ya da deprem nedeniyle meydana gelen yangın, yer kayması gibi sebeplerle hasar görmüş olmalıdır.
  • Hasar gören konut için DASK’ı aramanız gerekir.
  • DASK yetkilileri konuta gelerek bir inceleme yaparlar. Bu inceleme sonucunda bir ekspertiz raporu çıkarırlar. Çıkan rapor ile ilgili size bilgi verilir.
  • Raporunuz onaylandıktan sonra en yakın banka şubesinden T.C. kimlik numaranızla adınıza yatan teminatı alabilirsiniz.

DASK’a Yatan Paralar Ne Oluyor?

Doğal Afet Sigortalar Kurumu, Sigorta şirketleri aracılığıyla topladığı DASK primlerini ortak bir havuzda toplar. Ülkenin her hangi bir yerinde deprem olursa söz konusu havuzdan alınan paralarla deprem bölgesindeki DASK yaptırmış olan vatandaşın teminatları ödenir.

DASK Ne Kadar Geçerli?

Deprem Sigortası poliçesi bir yıl geçerlidir. Yani her yıl DASK poliçe yenileme işlemini tekrarlamanız gerekir.

Online DASK Yapılmıyor mu?

Zorunlu Deprem Sigortanızı hızlı bir şekilde hemen yaptırabilirsiniz. Sigorta şirketlerinin ofislerine gitmekle zaman kaybetmeden avantajlı fiyatlarla DASK yaptırmak için Yetkili Acenteliğimizi Arayarak veya bilgi formlarını doldurarak güvenli, pratik sistemi tercih edebilirsiniz.

380.CADDE NO:33/2 Yenimahalle | ANKARA

( 0312 ) 332 55 21

hakansigorta@gmail.com

HAKAN ÇAKIR SİGORTA ARA.HİZM.LTD.ŞTİ

WEB Sitemiz, Yetkilisi olduğumuz Sigorta Şirketlerinden, En Uygun Sigorta teklifini, Siz değerli müşterilerimize sunmak amacıyla oluşturulmuş, birden fazla sigorta şirketine ait size özel teklif alabilmenizi sağlayan bir sigortacılık platformudur.

HAKAN ÇAKIR SİGORTA ARA.HİZM.LTD.ŞTİ - Tüm Hakları Saklıdır