Kaza Anı

Karıştığınız kaza ölümlü, yaralanmalı, maddi hasarın çok yüksek olduğu ya da yangın ihtimalinin bulunduğu bir kaza ise; 112 Acil Servis, 110 İtfayiye, 154 Alo Trafik ve 155 Polis hatlarından yetkili mercilere ulaşmalısınız.

1 Kaza Anında Öncelikle Yapmanız Gerekenler

Eğer kaza yalnızca maddi hasarlı, ufak çapta ve yukarıda sıralı durumlardan birini içermiyor ise işlemleri kendiniz gerçekleştirebilr, resmi görevliler dahil olmadan kaza sonrası gerekliliklerini yerine getirebilirsiniz. Bu tip kazalarda yapılması gerekenler için aşağıdaki yönergeleri takip etmenizi öneririz.

Sakin olun

Kimsenin bilerek ya da isteyerek kaza yapmayacağını unutmayın. Geri dönüşü mümkün olmayan bir durum için sinirlerinizi yıpratmayın.

Güvenlik önemlerini alın

Kazayı yaptığınız yerde başka kazalara sebep olmamak için yansıtıcı veya ışıklı işaret cihazları kullanarak yaklaşan sürücüleri kazaraya karşı uyarın.

Kazanın fotoğraflarını çekin

Sigorta şirketlerinin kazayı değerlendirmesi için oldukça önemlidir. Araçlar farklı açılardan görüntülenerek değerlendirme yapacak mercilere en iyi şekilde görsel anlatım yapılmaya çalışılmalıdır. Aracınızın darbe alan bölgelerini özellikle fotoğraflayın.

Aracınızı uygun bir alana çekin

Araçları hareket etmelerine engel bir durum olmadığı taktirde uygun bir alana çekerek işlemlere orada devam edin. Böylece kazanın olduğu bölgede oluşması muhtemel trafik sıkışıklıklarının önüne geçin.

Ehliyet, ruhsat ve poliçe örneklerini temin etmeyi unutmayın

Hasar sürecinde sigorta şirketlerine iletmek üzere kazaya karışan tarafın veya tarafların ehliyet, ruhsat ve poliçe örneklerini temin etmeyi unutmayın. Detayları görünebilecek şekilde fotoğraf çekmeniz yeterli olacaktır.

Kaza tespit tutanağı tutulması uygun olmayan durumlar

 • Sürücü belgesiz motorlu araç kullanıyorsa,
 • Yetersiz sürücü belgesi ile motorlu araç kullanıyorsa,
 • Sürücüde yaş küçüklüğü varsa,
 • Sürücüde alkol veya akıl sağlığı şüphesi varsa,
 • Kazaraya karışan araçlardan biri veya daha fazlası kamu kurumlarına ait ise,
 • Kamu kurumlarına ait eşyada zarar meydana gelirse,
 • Trafik kazasında sadece 3’üncü kişilere ait eşyalara zarar gelirse,
 • Kazaya karışan araçlardan birinin veya birkaçının trafik sigortası yok ise (Yurtdışından gelen araçlar için düzenlenmiş Yeşil Kart (Green Card) belgesi trafik sigortası yerine geçmektedir.
 • Trafik kazası ölüm ve/veya yaralanma ile sonuçlanmışsa.

2 Kazanın Rapor Edilmesi

Ülkemizde iki veya daha fazla arasın karıştığı maddi hasarlı trafik kazalarının kayıt altına alınması ve durumun gerekli mercilere iletilmesi için Kaza Tespit Tutanağı uygulaması yapılmaktadır. Kazaya karışan sürücülerin, kusur oranlarının kabulu konusunda aralarında anlaşmaları halinde Kaza Tespit Tutanağı doldurulur; aksi halde Polis ya da Jandarma’ya haber verilir.

Kaza Tespit Tutanağı uygulaması ile zaman, iş gücü ve diğer ekonomik kayıpların önüne geçilmesi hedeflenmiştir. Kazaya karışan tüm tarafların imzaladığı Kaza Tespit Tutanağı, trafik zabıtası tarafından düzenlenen trafik kaza tespit tutanağı hükmündedir.

Kaza Tespit Tutanağı’nı aşağıdaki yönergeleri izleyerek doldurabilirsiniz.
Kaza tespit tutanağının içeriği
 • 1. ve 2. madde zaman ve tarih bilgilerini içerir.
 • 3 numaralı bölüm, varsa, görgü tanıklarının görüşleri için ayrılmıştır. Bırakılan alan yeterli olmazsa boş bir beyaz kağıda yazılmaya devam edilebilir. İfadelerin altı mutlaka görgü tanıkları tarafından imzalanmalıdır.
 • 4 numaralı bölüm sürücü bilgileri, 5 numaralı bölüm araç bilgileri, 6 numaralı bölüm ise trafik poliçesi bilgileri için ayrılmıştır. Olası bir durumda eksper ve/veya sigorta şirketleri hasar ile ilgili kendileri ile iletişim kurabilmesi için, her bir sürücü mutlak suretle iletişim bilgilerini bu kısımda belirtmelidir.
 • 7 numaralı bölümde kazaların olası sebepleri listelenmiştir ve sürücülerden içinde bulunduları kazaya uygun düşenleri işaretlemeleri beklenmektedir. Bu bölümün doldurulması zorunlu değildir; ancak doldurulduğu takdirde durumun tespiti açısından tutanağın değerlendirileceği mercilere yardımcı olacaktır.
 • 8 numaralı bölüm Yeşil Kart (Green Card) belgesi taşıyan araçların bilgileri için belirlenmiştir.
 • 9 numaralı bölümde kazaya karışan araçların kazanın ilk anından darbe aldığı bölgeler işaretlenmelidir.
 • 10 numaralı bölüm
 • 11 numaralı bölüm sürücülerin görüşleri için ayrılmıştır. Kazaya karışan sürücler kendi bakış açılarıyla kazanın nasıl gerçekleştiğini açıklıkla anlatmalıdır, kusur sahibi kusurlu olduğunu belirtmelidir.
 • 12 numaralı bölüm sürücülerin imzalarını atacakları alandır. Sürücüler Kaza Tespit Tutanağı’nı mutlaka imzalamalıdır. İmzalamayan tutanaklar geçersiz sayılır.
 • İkiden fazla aracın karıştığı kazalarda birden fazla form kullanılabilir. Tutanaklar fotokopi ile çoğaltılmalı ve her bir kopya tüm sürücüler tarafından imzalanmalıdır.
 • Sürücüler doldukları Kaza Tespit Tutanağı’nı trafik ya da kasko sigortalarını yaptırdıkları sigorta şirketlerine 5 iş günü içerisinde Kaza Tespit Tutanığı çekilen fotoğraflarla birlikte sigorta şirketlerine iletilmedilir.

Trafik kazaları sırasında yapacağınız işlemler için aracınızda Kaza Tespit Tutanağı bulundurmanız lehinize olacaktır. Ayrıca ehliyetinizin ve motorlu araç tescil belgenizin birer fotokopisini bulundurmanız da kaza hallerinde kolaylık sağlayacaktır.

Polis ya da jandarmanın bulunmasının zorunlu olduğu kaza durumlarında görevliler tarafından trafik kaza tespit tutanağı doldurulur. Görevlilierin alkol muayenesi yaptığı hallede, muayeneden çıkan sonucu sigorta şirketine aktarmanız değerlendirme aşaması için önemlidir. Kazada aracınızın bir kısmının ya da tamamının yanması halinde sigorta şirketinizin sizden itfaiye raporu isteyeceğini unutmamanız gerekmektedir.

3 Kaza sonrası süreçte sigorta işlemleri için yapmanız gerekenler

Sitemizde yer alan iletişim numaraları aracılığı ile, ilgili sigorta şirketinin müşteri hizmetleri temsilcisine hasar ihbarı yapılması hasar dosyanızın çok daha hızlı sonuçlanmasını sağlayacaktır.

Kaza bildirme süresi

Kazanın gerçekleştiği tarihten itibaren en geç 5 iş günü içerisinde durumu ilgili sigorta şirketine bildirmelisiniz.

Onarım Süresinin Aşılması

Aracın poliçede belirtilen onarım süresinde tamir edilmemesi durumunda poliçe kapsamımızda olması halinde eksperinizin belirlediği gün limiti kadar sigorta şirketinizden araca muadil ikame araç hizmeti alabilme şartları ile ilgili bilgi isteyin

Mini Onarım Hizmeti

Kazada aracınızın çizik, vuruk gibi ufak ölçekli hasar alması durumunda poliçe kapmasınızda olması halinde hasarsızlık durumuz bozulmadan, poliçenizi yaptırdığnız sigorta şirketinin Mini Onarım hizmetinden faydalanabileceğinizi aklınızdan çıkarmayın.

Servisler

Anlaşmalı Servisler

Sigorta şirketinin anlaşmalı servislerden hizmet almanız durumunda hasar ihbarı ve süreci hakkında herhangi bir işlem yapmanıza gerek kalmaksızın onarım sonrasında ödeme yapmanız gerekmeyecektir. Bu nedenle kaza sonrasında anlaşmalı servisleri tercih etmeniz daha faydalı olacaktır.

Diğer Servisler

Anlaşmasız servis seçmeniz durumunda tercih edeceğiniz servisin iletişim bilgileri ile birlikte vergi kimlik bilgileri de sigorta şirketinize bildirmek üzere mutlaka temin etmelisiniz.

380.CADDE NO:33/2 Yenimahalle | ANKARA

( 0312 ) 332 55 21

hakansigorta@gmail.com

HAKAN ÇAKIR SİGORTA ARA.HİZM.LTD.ŞTİ

WEB Sitemiz, Yetkilisi olduğumuz Sigorta Şirketlerinden, En Uygun Sigorta teklifini, Siz değerli müşterilerimize sunmak amacıyla oluşturulmuş, birden fazla sigorta şirketine ait size özel teklif alabilmenizi sağlayan bir sigortacılık platformudur.

HAKAN ÇAKIR SİGORTA ARA.HİZM.LTD.ŞTİ - Tüm Hakları Saklıdır