Deprem Sigortası

Deprem Sigortası

Deprem sigortası, deprem kuşağında yer alan Türkiye’de daha önce yaşanan acıların tekerrür etmemesi adına 18 Mayıs 2012’de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 6305 sayılı Afet Sigortaları Kanunu ile belirlenen, meskenlere yönelik oluşturulan ve kar amacı gütmeyen bir sigorta türüdür. Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) deprem sigortasının teminatçısı konumundadır. DASK ile sigortalı arasındaki ilişkiyi ise yetkili sigorta şirketleri kurmaktadır.

Zorunlu deprem sigortası ile, DASK havuzunda doğal afetin neden olduğu maddi hasarlara karşı bir teminat oluşturulmaktadır. Deprem sigortası sözleşmesi yıllık olarak imzalanır ve her yıl sözleşme süresi sona ermeden önce yenilenir. Hazine Müsteşarlığı, deprem sigortası fiyatlarını belirleme yetkisine sahip olan kurumdur. Bu kurumun yayımladığı Zorunlu Deprem Sigortası tarifelerinde ve talimatlarında belirtilen esaslara göre primler belirlenmektedir. Belirtilen sürenin sonunda en geç 30 gün içinde yenilenen poliçelerde, birinci yenilemede %10 ikinci yenilemede ise %20 indirim uygulanır. Sigorta şirketleri, DASK ile yapılan sözleşmeye bu kurumadına ve hesabına sözleşme yapma yetkisi kazanırlar. Zorunlu deprem sigortası primlerinin hesaplanabilmesi için sigortalının adı, adresi, telefonu, TC kimlik numarası gibi kişisel bilgilere ve sigortalanacak binanın bulunduğu il, ilçe, belde; tapu bilgileri, inşa yılı, yapı tarzı, dairenin yüz ölçümü vb… bilgilere ihtiyaç duyulmaktadır.

Deprem sigortanızı, ONLİNE olarak yaptırabilirsiniz. Yukarıda saydığımız bilgileri Bizimle ile paylaşarak DASK hesaplamanızı yaptırabilir ve devletin yaşadığınız bölge için belirlediği standart teminatı size sunarak prim bedelini görebilirsiniz. Bu bedel, herhangi bir sigorta şirketinin sizin adınıza DASK’a zorunlu olarak ödemesi gereken tutardır.  Vereceğiniz bilgiler üçüncü kişilerle paylaşılmayacak, yalnıca DASK sorgulaması yaptığınız mesken için belirlenen standart teminatı görmeniz amacıyla kullanılacaktır. Belirlenen adımları takip ederek birkaç dakika içerisinde, anlaşmalı bulunduğumuz sigorta şirketlerinden dilediğinizi tercih edebilir, zorunlu deprem sigortanızı bilgisayarınızın başından ayrılmadan yalnızca birkaç dakika içerisinde yaptırabilirsiniz.

Dask Yaptırmak

6305 sayılı Afet Sigortaları Kanunu gereği her konut sahibi söz konusu mesken için Deprem Sigortası yaptırmak zorundadır. Depremin olumsuz etkilerinin toplum genelinde çok daha az hissedilmesi için Deprem Sigortasının yaygınlaşması önemlidir. DASK yaptırmak üzere merak ettiğiniz soruların yanıtlarını şöyle özetleyebiliriz:

DASK Yaptırmak Zorunlu mu?

2000 yılında kurulan Doğal Afet ve Sigortalar Kurumu ile hayata geçirilen 6305 sayılı yasa gereğince mesken olarak inşa edilen tüm yapılar için DASK yaptırmak zorunludur.

DASK Yaptırmazsam Ceza Alır mıyım?

Doğal Afet Sigortalar Kanunu Deprem Sigortasını zorunlu kılsa da henüz DASK yaptırmayanlara bir ceza uygulamamaktadır. Elbette ceza olmaması DASK yaptırmamak için bir fırsat olarak görülemez. Zira mesken için yapılacak tüm resmi işlemlerin önünde DASK engeli karşınıza çıkar. Bununla beraber ülkemizin oldukça hareketli ve Anadolu’nun %98’ini kapsayan bir deprem fay hattı üzerinde olduğunu düşünürsek, deprem sonrasında yaşadığımız yeri tekrar onarmak üzere Zorunlu Deprem Sigortası yaptırmamız gerektiğini daha iyi anlarız.

DASK Nereden Yapılır?

DASK nereden alınırnasıl DASK yaptırabilirim gibi soruların cevapları şöyle özetlenebilir:

  • DASK yaptırmaya yetkili bankaların şubelerine giderek Zorunlu Deprem Sigortası yaptırabilirsiniz.
  • DASK yaptırmaya yetkili sigorta şirketlerinin ofislerine giderek DASK yaptırabilirsiniz.
  • Evden çıkmadan, ofisten izin almadan kısacası oturduğunuz yerden online DASK yaptırabilirsiniz.

Binanın Her Türlü Hasarı Dask Tarafından Karşılanır mı?

Binanın daha doğrusu sigortalanan meskenin yapı tarzından, inşa yönteminden, malzeme yapısından, yerleşim alanından kaynaklanan hasarlar DASK teminatı kapsamına girmez. DASK, deprem ve deprem kaynaklı afetlerin neden olduğu hasarı teminat altına altına alır.

Eşyalarım DASK Teminatı Kapsamında mıdır?

Eşyalar ve taşınabilen her türlü malzeme DASK teminatı kapsamına girmez.

Depremde Yaralanma – Ölüm DASK Teminatı Kapsamında mıdır?

DASK, sağlık sigortası değildir. Yaralanma, ölüm gibi konuları kapsamaz.

Depremde Ortaya Çıkan Meskenin Enkazını DASK Teminatıyla Kaldırabilir miyim?

DASK, enkaz kaldırma konusunu teminat altına almaz.

380.CADDE NO:33/2 Yenimahalle | ANKARA

( 0312 ) 332 55 21

hakansigorta@gmail.com

HAKAN ÇAKIR SİGORTA ARA.HİZM.LTD.ŞTİ

WEB Sitemiz, Yetkilisi olduğumuz Sigorta Şirketlerinden, En Uygun Sigorta teklifini, Siz değerli müşterilerimize sunmak amacıyla oluşturulmuş, birden fazla sigorta şirketine ait size özel teklif alabilmenizi sağlayan bir sigortacılık platformudur.

HAKAN ÇAKIR SİGORTA ARA.HİZM.LTD.ŞTİ - Tüm Hakları Saklıdır