Deprem Sigortası Nerede Yapılır?

Deprem Sigortası Nerede Yapılır?

Doğal afetler, dünya genelinde farklı coğrafyalarda farklı şekillerde kendini gösterir. Örneğin Güney Amerika adalarının pek çoğu yerleşim yeri olmasına karşın güçlü volkanik etkilerle karşı karşıyadır. Uzak Doğu’da ise dev dalgaların neden olduğu afetler sıklıkla yaşanıyor. Benzer şekilde ülkemiz de hem kuzeyden hem de güneyden geçen ve sürekli hareket halinde olan bir deprem kuşağı üzerine kurulu. 80 milyona yakın nüfusun yaşadığı Anadolu deprem kuşağı, dünyanın en tehlikeli fay hatlarından biri olarak tanımlanıyor. Elbette böyle bir tehlike ile karşı karşıya olduğumuzu biliyorsak hem vatandaş olarak birey düzeyinde hem de devlet olarak kamu düzeyinde tedbirler almamız gerekir. Peki, depreme karşı önlemler nasıl alınabilir?

  • Vatandaşın ilköğretim çağından itibaren deprem anında nasıl davranılması gerektiği konusunda eğitilmesi önemlidir.
  • Vatandaşların depreme dayanıklı inşa teknikleri konusunda bilgi sahibi olması ve gerekirse bu bilincin geleceğin müteahhitleri, inşat mühendisleri, mimarları ya da inşat çalışanları tarafından henüz çocukken benimsenmesi sağlanmalıdır.
  • Devlet, konutların depreme dayanıklı inşa edilip edilmediğini büyük bir hassasiyetle denetlemelidir.
  • Devlet, olası deprem ihtimaline karşı yaşam alanlarının özellikle de konutların sigortalı olması konusu ile ilgilenmelidir. Bu sayede vatandaş deprem sigortası yapan kurumlara baş vurarak meskenini sigorta teminatı altına almalıdır.

Doğal Afet Sigortalar Kurumu ve Deprem Sigortası

Ülkemizden 2000 yılında kurulan ve deprem sonrasında vatandaşın mağdur olmaması için çalışan Doğal Afet Sigortalar Kurumu, kısa adıyla DASK kurulmuştur. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığına bağlı olan DASK kurumu, konut sahiplerinin depremden sonra belirli teminatlar alarak yıkılan, hasar gören yapılarını onarabilmelerini amaçlar. Yetkilendirdiği sigorta şirketleri, bankalar aracılığıyla vatandaşın Deprem Sigortası yaptırmasını sağlayan kurum, toplanan pirimleri bir ortak havuza aktararak deprem anında gereken bölgeye yardıma hazır hale gelir.

Deprem Sigortası Nereden Yaptırılıyor?

Başbakanlık Hazine Müsteşarlığının belirlediği pirim ve teminatlarla birlikte Doğal Afet Sigortalar Kurumu tarafından denetlenen bir mekanizma ile çalışan DASK sigortası, bu kurumlardan lisans almış olan sigorta şirketlerine gidilerek yaptırılabilir. DASK için gerekli belgeleri tamamlayarak, sigortanızı kolayca yapabilirsiniz.

En Avantajlı DASK Sigortası İçin

Uygun fiyatlarla DASK yaptırmak, zaman kaybetmeden pratik bir biçimde işlemleri tamamlamak için Başbakanlık Hazine Müsteşarlığından lisans almış olan Tam Yetkili Sigorta Acenteliğimizi arayarak poliçenizi yaptırabilirsiniz. Farklı sigorta şirketlerinden karşılaştırmalı olarak teklif alabileceğiniz için en ucuz DASK sigortası teklifini de fazla zaman kaybetmeden öğrenebilirsiniz. Deprem sigortası yaptırmak isteyenlere kolay, anlaşılır, güvenilir ve çok avantajlı bir sistem sunan Tam Yetkili Sigorta Acenteliğimiz ile içiniz rahat eder.

380.CADDE NO:33/2 Yenimahalle | ANKARA

( 0312 ) 332 55 21

hakansigorta@gmail.com

HAKAN ÇAKIR SİGORTA ARA.HİZM.LTD.ŞTİ

WEB Sitemiz, Yetkilisi olduğumuz Sigorta Şirketlerinden, En Uygun Sigorta teklifini, Siz değerli müşterilerimize sunmak amacıyla oluşturulmuş, birden fazla sigorta şirketine ait size özel teklif alabilmenizi sağlayan bir sigortacılık platformudur.

HAKAN ÇAKIR SİGORTA ARA.HİZM.LTD.ŞTİ - Tüm Hakları Saklıdır