Deprem Sigortası Nasıl Yapılır?

Deprem Sigortası Nasıl Yapılır?

Deprem, insanların başına gelebilecek en büyük felaketlerden biri. Öngöremediğimiz, aldığımız hiç bir önlemin kesin sonuç sağlayamadığı, insanları canlarından, sağlıklarından, en yakınlarından, yaşam alanlarından yoksun bırakan bir doğal afet olan deprem ve sonrası için alınabilecek bazı tedbirler yine de var. Bunlardan ilki inşa ettiğimiz tüm yapıların depreme dayanıklı olmaları. Elbette belirli bir rihter ölçeğinin üzerindeki sarsıntılarda yapı ne kadar depreme dayanıklı inşa edilmiş olursa olsun yıkılacak ya da hasar görecektir. Ancak doğru inşa teknikleri sayesinde, daha az şiddette yani yapıların sarsılmadan kalabileceği ölçüdeki depremlerde yıkılıp, hasar görüp insanları evsiz bırakması önlenebilir. Bir diğer tedbir de yıkılma, hasar görme olasılıkları sonrasında yapıları yeniden inşa etme veya tamir etme konusunda bir teminat sağlayabilmektir. Böylece deprem olduktan sonra yıkılan bir çatı, ev sahibinin masraflarını ödeyemeyeceği için açık kalmak yerine sigorta teminatı ile kapatılabilir. Bu sayede evde yaşam devam eder. Bu da hem bireylerin, hem ailenin hem de toplumun sağlıklı sosyal yaşamı için son derece önemlidir. İşte tam da bu amaçla ülkemizde Zorunlu Deprem Sigortası adıyla bilinen ve yasada belirtilen özelliklere uyan tüm meskenlerin sahiplerinin yaptırması zorunlu kılınan bir sigorta uygulanmaktadır. Siz de düzenli olarak her yıl Deprem Sigortası poliçenizi yenileyerek, küçük pirimler ödeyerek geleceğiniz için yatırım yapabilirsiniz.

Evim Deprem Sigortası İçin Uygun Mu?

Konutunuzun DASK için uygun olup olmadığı Deprem Sigortası Sorgulama servisi ile öğrenebilirsiniz. Ülkemizde online Deprem Sigortası aracı olan web sitemiz size DASK sorgulama hizmeti sunar. Böylece sigorta yaptırmak istediğiniz konutun kanunda belirtilen çerçeveye uyup uymadığını öğrenmiş olursunuz. Ayrıca Konutunuz için ne kadar pirim ödeyeceğinizi de öğrenebilir  yani DASK hesaplama işlemini de yapabilirsiniz.

Deprem Sigortası Yaptırmak İçin Hangi Bilgiler İstenir?

Deprem Sigortası yaptırmak çok kolay bir işlemdir. Sigorta yaptıracağınız konutun bürüt yüz ölçümü, açık adresi, yapı tarzı ve sizin yani sigortalatanın TC Kimlik numarası DASK başvurusu için yeterlidir.

DASK Kaç Yılda Bir Yapılır?

Deprem Sigortası, yılda bir kez yenilenen bir poliçe ile aktif olur.

Deprem Sigortası yaptırmazsam Ne Olur?

DASK, Trafik Sigortası gibi kanunla yapılması zorunlu kılınmış bir sigorta türüdür. Ancak yaptırmayanlara cezai bir işlem uygulanmaz. Eğer taşınmaz mülkünüzü satmak, devretmek, kiralamak isterseniz DASK olmadığı için yani Deprem Sigortası yaptırmadığınız için bu işlemleri gerçekleştiremezsiniz. Elbette en önemlisi olası bir deprem sonrası eviniz hasar gördüğünde söz konusu masrafları karşılamak konusunda yalnız kalırsınız.

380.CADDE NO:33/2 Yenimahalle | ANKARA

( 0312 ) 332 55 21

hakansigorta@gmail.com

HAKAN ÇAKIR SİGORTA ARA.HİZM.LTD.ŞTİ

WEB Sitemiz, Yetkilisi olduğumuz Sigorta Şirketlerinden, En Uygun Sigorta teklifini, Siz değerli müşterilerimize sunmak amacıyla oluşturulmuş, birden fazla sigorta şirketine ait size özel teklif alabilmenizi sağlayan bir sigortacılık platformudur.

HAKAN ÇAKIR SİGORTA ARA.HİZM.LTD.ŞTİ - Tüm Hakları Saklıdır