Dask Ücreti

Dask Ücreti

Bazı toplumsal travmaların etkisi bireyler için, toplum için ya da devlet için uzun yıllar sürebilir. 1999 yılında Gölcük ilçe merkezli yaşanan büyük deprem, özellikle Marmara bölgesinde çok sayıda can ve mal kaybına neden olmuş, sonrasında da bir çok insanın hayatını değiştirecek etkiler ortaya koymuştur. Tüm bu süreçten güçlü bir ders çıkaran devlet, 2000 yılında Doğal Afet Sigortalar Kurumu ile Zorunlu Deprem Sigortasını hayata geçirmiştir. DASK Sigortası olarak da bilinen Deprem Sigortası, vatandaşın depremden en az hasarla çıkıp hayatına kaldığı yerden devam etmesini amaçlar. Bu amaçla da Başbakanlık Hazine Müsteşarlığından yetki almış bankalar, özel sigorta şirketleri aracılığıyla söz konusu sigortayı yaptırır. Sigorta şirketleri temelde Müsteşarlık tarafından her yılın ocak ayında belirlenen DASK ücretleri olarak bilinen pirim ve teminat kapsamına uyarak konutunuz için Deprem Sigortası yaparlar.

DASK Fiyatlarını Kim Belirler?

Zorunlu Deprem Sigortası için ödenecek taban fiyatlarını, Doğal Afet Sigortalar Kurumu Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı ile birlikte belirler. Rakamlar, her yılın ocak ayında duyurulur. Siz, bir sigorta şirketinden, Yetkili Sigorta Acenteliği gibi size bu hizmeti online olarak sunan yetkili bir kurumdan DASK yaptırırken size verilen DASK fiyatları temelde Müsteşarlığın belirlediği kriterlere göre sunulur.

Deprem Sigortası Pirim Fiyatına Neler Etki Eder?

DASK Pirim fiyatları temelde Bakanlığın belirlediği tarifelerle ilişkilidir. Ülkem genelinde 5 farklı risk bölgesi belirlenmiştir. Bu risk bölgelerine ek olarak da 15 farklı tarife oluşturulmuştur. Yani hangi deprem risk bölgesinde olduğunuz ya da hangi tarifeye tabi olduğunuz ödeyeceğiniz DASK fiyatını etkiler. Buna ek olarak farklı yapı tarzları da farklı pirim ve teminatlara tabidir.

DASK Bina Yapı Tarzı Nedir?

Doğal Afet Sigortalar Kurumu, yapıları inşa özelliğine göre üç ana gruba ayırır. Bu ayrımın nedeni, farklı yapı tekniklerinin depremden farklı şekillerde etkilenecek olmalarıdır. DASK yapı tarzları şöyle sıralanır:

  • Çelik Betonarme ve Karkas Yapılar: Çelik konstüksiyon, betonarme duvar ya da karkas yapı sistemindedirler. Genellikle DASK poliçe pirim tutarı en yüksek olan yapı grubudur.
  • Yığma Kagir Yapılar: Taş, tuğla, briket, boşluklu ve boşluksuz beton ile inşa edilmiş yapılardır.
  • Diğer Yapılar: yukarıdaki iki yapı tipine e uymayan ve DASK pirim tutarı en düşük olan yapılardır.

DASK Sigortanızı Hemen Yaptırın!

Deprem sigortanız için dakikalar içinde ülkenin en güvenilir sigorta şirketlerinden sizin yerinize teklif alıp, size en doğru seçimi en zahmetsiz şekilde yapma fırsatı tanıyan Yetkili Sigorta Acenteliğimiz, Başbakanlık Hazine Müsteşarlığından lisans almış bir Tam Yetkili Sigorta Aracı kurumudur. Kolay, açık ve güvenilir sistem, size hem bilgilendirme konusunda hem poliçe seçme konusunda, hem de en uygun fiyatlı DASK seçimi konusunda pek çok avantaj sunar.

380.CADDE NO:33/2 Yenimahalle | ANKARA

( 0312 ) 332 55 21

hakansigorta@gmail.com

HAKAN ÇAKIR SİGORTA ARA.HİZM.LTD.ŞTİ

WEB Sitemiz, Yetkilisi olduğumuz Sigorta Şirketlerinden, En Uygun Sigorta teklifini, Siz değerli müşterilerimize sunmak amacıyla oluşturulmuş, birden fazla sigorta şirketine ait size özel teklif alabilmenizi sağlayan bir sigortacılık platformudur.

HAKAN ÇAKIR SİGORTA ARA.HİZM.LTD.ŞTİ - Tüm Hakları Saklıdır