DASK Sigortası

DASK Sigortası

Anadolu deprem kuşağı gibi sürekli hareket halinde olan bir zemin üzerinde kurulmuş şehirler, bu şehirlerdeki yapılar ve elbette içlerinde yaşayan insanlar deprem gerçeğini kabullenip, depreme karşı alabileceği önlemleri dikkatle incelemelidir. İnşaatları henüz başlangıç aşamasında depreme dayanıklı olacak şekilde planlamak hem devletin hem de vatandaşın sorumluluğudur. Zira hep söylendiği üzere “can alan deprem değil yanlış yapılaşmadır”. Ancak her ne kadar dayanıklı yapılar inşa edilse de ya da deprem esnasında can kaybını azaltacak şekilde inşa teknikleri kullanılsa da sarsıntının şiddetine göre değişen oranlarda mal kaybı ve meskenlerde hasar meydana gelebilmektedir. Bir meskende deprem sonucunda çatının çökmesi, duvarların yıkılması, merdivenlerin kullanılamaz hale gelmesi ve bu hasarları onaracak ekonomik gücün olmaması ailelerin evsiz kalmasına neden olmaktadır. Söz konusu hasarları onarmak konusunda gereken ekonomik desteği sunan teminata ulaşmak için Zorunlu Deprem Sigortası yaptırmak gerekir.

DASK Sigortası Eşyaları Kapsar mı?

Deprem sigortası, DASK ya da Zorunlu Deprem Sigortası adlarıyla bilinen sigorta, eşyaları kapsam altına almaz. Zira bu sigortanın amacı, meskeni yeniden yaşanabilir hale getirmektir.

Deprem Sigortası Teminatı Can Kaybını Kapsar mı?

DASK Sigortası, can kaybını ya da sağlık kaybını teminat altına almaz.

DASK Sigortası Kira Mağduriyetini Kapsar mı?

Deprem sonrasında kiradaki evinizden kiracılarınızın evin kullanılamaz hale gelmesi sonucu ayrılmaları ve bir süre kira alamamanız DASK’ın teminat kapsamına girmez. Yani kira mağduriyetinizi DASK ile temin edemezsiniz.

Deprem Sigortası Enkaz Kaldırma Masraflarını Kapsar mı?

Deprem sonrasında yıkılan ya da bir kısmı yıkılan ve enkaza dönüşen bir konut, DASK kapsamında olsa bile bu enkazı kaldırmak için yapılan harcamalar teminat altında değildir.

Gecekondular DASK Sigortasından Yararlanabilir mi?

Bir konutun gecekondu yapı tarzında inşa edilmiş olması, villa tipinde olması, yalı tipinde olması DASK teminatı alıp almamayı etkilemez. Ancak hazine arazisine inşa edilmiş olan ve tapusu olmayan yapılar için Deprem Sigortası yapılamaz.

DASK Yurt Dışındaki ve KKTC’deki Konutlar İçin Yaptırılabilir mi?

Deprem Sigortası sadece Türkiye sınırları içindeki ve Belediye statüsündeki yerleşkeler için geçerlidir.

Garaj ve Bahçem DASK Teminatı Kapsamına Girer mi?

Garaj ve bahçeniz eğer söz konusu yapı ile aynı tapu kapsamındaysa ve depremde hasar gördüyse DASK teminatından yararlanabilir.

Kiracısı Olduğum Eve DASK Yaptırabilir miyim?

Kiracılar, kendilerine ait olmayan ev için DASK yaptıramazlar. Ev sahibinizi poliçe yaptırması gerekir.

Evimin Bulunduğu Arsanın Değeri Alacağım Teminatı Etkiler mi?

Deprem Sigortası teminatı ve pirimi hesaplanırken, meskenin bürüt metrekaresi, bulunduğu bölgenin deprem risk derecesi, yapı tarzı göz önüne alınır. Hasar sonrasında da mevcut hasar tespit edilip bir rakam belirlenir. Ancak arsa değeri hem ödenecek pirimi hem de alınacak teminatı etkilemez.

DASK Sigortası Poliçemi Kaybedersem Ne olur?

Öncelikle DASK verilerinde poliçe bilgileriniz kayıtlıdır. Dolayısıyla zaten poliçenizi saklamak zorunda değilsiniz. Eğer olası bir hasar halinde ya da farklı bir sebeple poliçe bilgilerinize erişmek isterseniz TC kimlik numaranız, pasaport numaranız gibi bilgilerle DASK sorgulama yapabilirsiniz. Ayrıca poliçenizi dask123.com üzerinden yapmanız halinde poliçeniz hem mail adresinize gönderilir hem de sizin için sistemde size özel bir alanda saklanır.

380.CADDE NO:33/2 Yenimahalle | ANKARA

( 0312 ) 332 55 21

hakansigorta@gmail.com

HAKAN ÇAKIR SİGORTA ARA.HİZM.LTD.ŞTİ

WEB Sitemiz, Yetkilisi olduğumuz Sigorta Şirketlerinden, En Uygun Sigorta teklifini, Siz değerli müşterilerimize sunmak amacıyla oluşturulmuş, birden fazla sigorta şirketine ait size özel teklif alabilmenizi sağlayan bir sigortacılık platformudur.

HAKAN ÇAKIR SİGORTA ARA.HİZM.LTD.ŞTİ - Tüm Hakları Saklıdır