DASK Sigortası Ne Kadar?

DASK Sigortası Ne Kadar?

Yaşadığı ev ya da kiraya verdiği, kullanmadığı, yılın bir döneminde kullandığı konut için sigortası yaptıran vatandaşlar, iki farklı konut sigortasına yönelirler. Bunlardan biri, özel olan ve farklı poliçe kapsamları sunan konut sigorta türleri diğeri de devlet eliyle yapılması mecburu kılınmış olan Zorunlu Deprem Sigortasıdır. DASK Sigortası yaptırmaya karar verdikten sonra sigorta şirketlerinin size vereceği fiyatları yani DASK fiyatlarını araştırmaya başlayabilirsiniz. Belirtmek gerekir ki konut aynı olduğu halde ve sigorta yaptıran aynı olduğu halde DASK Sigorta poliçe fiyatı farklı olabilir. Bu da demek oluyor ki, Deprem Sigortası poliçesi düzenlemeye yetkili bir sigorta şirketinden diğerine DASK ücretleri değişebilir.

DASK İçin Ödenecek Prim Fiyatını Kim Belirler?

Zorunlu Deprem Sigortası, 2000 yılından itibaren Başbakanlık Hazine Müsteşarlığının denetimiyle faaliyete geçmiştir. Kurum, sigorta için vatandaşın ödeyeceği taban pirim fiyatını ve taban teminat fiyatını her yıl belirler. Ancak sigorta şirketleri, söz konusu taban tutarı esas almak kaydıyla farklı detayları değerlendirerek bir birinden fakrlı fiyatlar verebilirler. Dolayısıyla Acenteliğimiz de size farklı sigorta şirketlerinden karşılaştırmalı bir biçimde DASK poliçe fiyatlarını sunmaktadır.

DASK Fiyatlarına İndirim Olur mu?

DASK poliçesi için ödeyeceğiniz fiyata etki eden detaylar, konutun yapı tipi, bulunduğu bölgenin deprem risk sırlaması, konutun metrekaresi olarak genel bir biçimde belirlenir. Ancak bu bilgilere ek olarak bazı detaylar da konuta yapılacak DASK Sigortası fiyatına etki eder. Bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz

  • Söz konusu konutun bina inşa yılı poliçe pirim fiyatına etki eder. Örneğin 2007 ve sonrasında inşa edilmiş yapılar, %10 indirimli DASK yaptırabilirler.
  • Eğer sigortalatılan konut bir site içinde yer alıyorsa ve bu site içindeki konutların 3’te  ikisi DASK yaptırıyorsa %15 indirim yapılır. Eğer sitedeki tüm konutlar DASK yaptırıyorsa buradaki konut sahiplerine %20 oranında indirimli Deprem Sigortası yapılır.
  • Konutuna sigorta yaptıran vatandaş, poliçe süresi dolduktan sonra ilk 30 gün içinde poliçesini yenilerse bu poliçeye sadakat ödüllendirilerek %10 indirim alır. Eğer bir sonraki yıl ve diğer yıllarda da aynı sadakat devam ederse %20 indirim sunulur.

DASK Poliçemi Ödemezsen Ne Olur?

Devlet, tüm yurttaşların olası deprem ve deprem nedeniyle söz konusu olabilecek hasarlar sonucu evsiz kalması durumunu minimize etmek üzere Deprem Sigortası önlemini almıştır ve bu sigortayı zorunlu kılmıştır. Buna karşın Trafik Sigortasından farklı olarak poliçesini yenilemeyen ya da Deprem Sigortası yaptırmayan vatandaşlara bir yaptırım uygulamaz. Eğer DASK yaptırıp poliçenizi sigorta şirketinize ödemezseniz, sigorta şirketi kanunen gereken yaptırımı uygulayarak önlem alır. Zira sigorta şirketleri poliçenizde belirtilen rakamları peşin olarak DASK havuzuna aktarırlar.

En Uygun Fiyatlı DASK Nereden Yapılır?

Uygun fiyatlı Deprem Sigortası yaptırmak için, Tam Yetkili Acenteliğimizle iletişime geçerek size En uygun fiyatları karşılaştırmalı olarak birden fazla sigorta şirketinden teklif alabilirsiniz.

380.CADDE NO:33/2 Yenimahalle | ANKARA

( 0312 ) 332 55 21

hakansigorta@gmail.com

HAKAN ÇAKIR SİGORTA ARA.HİZM.LTD.ŞTİ

WEB Sitemiz, Yetkilisi olduğumuz Sigorta Şirketlerinden, En Uygun Sigorta teklifini, Siz değerli müşterilerimize sunmak amacıyla oluşturulmuş, birden fazla sigorta şirketine ait size özel teklif alabilmenizi sağlayan bir sigortacılık platformudur.

HAKAN ÇAKIR SİGORTA ARA.HİZM.LTD.ŞTİ - Tüm Hakları Saklıdır