DASK Ödemesi

DASK Ödemesi

Sigorta kavramı ülkemizde Cumhuriyet’in ilk yıllarında gelmiş ama zor yaygınlaşmış bir güvencedir. Son 10 yıla kadar ev için, araba için, iş için, sağlık için sigorta yaptırmak vatandaşın çok da ilgisini çekmemiş, yaşanan kayıplar “kader” olarak görülmüştür. Ancak, nüfusu kalabalık yapısıyla, alt yapı eksiklikleriyle, sistemsel aksaklıklarıyla maalesef Türkiye, sigorta kavramına en yakın durması gereken ülkelerden biridir. Son dönemde artan trafik kazaları devlet eliyle Trafik Sigortasını zorunlu kılmış, 1999 yılında Marmara Bölgesini ve dolaylı olarak da tüm ülkeyi etkilen depremin yarattığı hasar da DASK adıyla bilinen Deprem Sigortasının hazırlanmasına ve zorunlu kılınmasına vesile olmuştur. Yaşadığınız ve size ait olan konutun depremden sonra hasar görmesi oldukça yüksek bir olasılıktır. Bu üzücü durumu tamir etmek üzere bir teminat almak ve hızla hasarı onarmak ise ancak Deprem Sigortasıyla mümkün olabilir. Zorunlu Deprem Sigortası, devlet eliyle yapılması mecburi olan, her konut sahibi vatandaşın yaptırmakla yükümlü olduğu ve Başbakanlık Hazine Müsteşarlığınca belirlenen pirim çerçevesiyle DASK ödemesi yapılan bir sigorta sistemi sunar.

DASK Ödemesi Nasıl Yapılır?

 Deprem Sigortası ödemesi denilince akla iki ödeme şekli gelir. Bunlardan ilki, konutunu sigortalatan vatandaşın ödeyeceği sigorta pirim tutarıdır. Diğeri de deprem sonrası vatandaşın konutunun hasarını tamir ettirmek için DASK havuzundan alacağı teminat miktarıdır. Bu her iki ödemenin nasıl yapılacağı bilgisini şöyle açıklayabiliriz.

DASK Pirim Ödemesi Nasıl Yapılır?

DASK için ödeyeceğiniz primleri Sigorta şirketiniz aracılığıyla DASK havuzuna yaparsınız. Öncelikle bir sigorta şirketi ile iş birliği yaparak Deprem Sigortası poliçesi hazırlatırsınız. bu poliçe için kurum DASK bilgi bankasına işlenmek üzere sizden bazı evrak ve bilgiler talep eder. Söz konusu DASK için gerekli belgeleri hazırladıktan sonra ve poliçede belirtilen pirim miktarını ile poliçe kapsamını onayladıktan sonra ödeme yaparsınız. Ödeme yapar yapmaz poliçeniz işleme alınır. Kredi kartına taksitle DASK ödemesi yapabilirsiniz. Özellikle bazı online sistemler size bu imkanı sunar. Online DASK yaptırabileceğiniz Acenteliğimiz aracılığı ile ile kredi kartına taksitle primlerinizi ödeyebilirsiniz. Kısacası Deprem Sigortası ödemesi, nakit olarak, kredi kartına tek çekim  yada kredi kartına taksitle yapılabilir.

DASK Teminatları Ödemesi Nasıl yapılır?

Konutunuz için yaptırdığınız Zorunlu Deprem Sigortası, deprem ve doğal afet sonrası konutun göreceği hasarı teminat altına almak içindir. Eğer bir deprem, yer sarsıntısı, deprem kaynaklı yangın, infilak etme etme gibi bir durum söz konusu olursa yapının göreceği hasarı temin etmek için ya da DASK teminatı ödemesi almak için önce DASK’ı ya da sigorta şirketinizi arayıp bilgilendirmeniz gerekir. Ardından eksperler gelerek hasarı tespit ederler ve size kısa sürede ödenecek teminatla ilgili bilgi verirler. Ardından söz konusu rakamı en yakın bankadan T.C. kimlik numaranızla alabilirsiniz.

380.CADDE NO:33/2 Yenimahalle | ANKARA

( 0312 ) 332 55 21

hakansigorta@gmail.com

HAKAN ÇAKIR SİGORTA ARA.HİZM.LTD.ŞTİ

WEB Sitemiz, Yetkilisi olduğumuz Sigorta Şirketlerinden, En Uygun Sigorta teklifini, Siz değerli müşterilerimize sunmak amacıyla oluşturulmuş, birden fazla sigorta şirketine ait size özel teklif alabilmenizi sağlayan bir sigortacılık platformudur.

HAKAN ÇAKIR SİGORTA ARA.HİZM.LTD.ŞTİ - Tüm Hakları Saklıdır